Nejdůležitější parametr při výběru nových inline bruslí je podle našich bohatých zkušeností průměr koleček. Hned v závěsu za průměrem koleček považujeme při výběru nejdůležitější typ samotné boty. Výběr správné velikosti je samozřejmě stejně důležitý ak jejímu zjištění ti pomůže článek „Jak zjistím velikost bruslí“.

Obecně platí, že čím jsou kolečka menší, tím je jízda s nimi frekvenčnější, tj. častěji se musíš odrážet na vyvinutí vyšší rychlosti a čím jsou kolečka větší tím se brusle hůře rozjíždějí, avšak mnohem snáze se udrží vyšší rychlost. Při prodeji bruslí to rádi přirovnáváme k převodům na kole. V neposlední řadě mají brusle s větším průměrem koleček i vyšší těžiště, což je může činit méně stabilními a vhodnějšími pro pokročilejší bruslaře.

porovnali-rychlosti-kolecek-na-brusle

Průměr koleček souvisí bezprostředně is délkou samotného rámu a ta také ovlivňuje chování a ovládání bruslí. Čím jsou kolečka větší, tím potřebují delší rám, aby se do něj vešly. Čím je rám delší, tím se hůře ovládá a má větší poloměr zatáčení. Výhodou je ale lepší stabilita ve vyšší rychlosti. Na druhé straně se menší kolečka vejdou do kratšího rámu, který se snáze ovládá a je obratnější. Logicky je tento typ rámu i méně stabilní ve vyšší rychlosti.

srovnani-delek-bruslarskych-ramu

Jiný rozměr dává výběru bruslí podle průměru koleček fakt, že jsou aktuálně na trhu dostupné jak tří, tak i čtvrtkolečkové brusle. Zatímco v minulosti u čtyřkolečkových bruslí s větším průměrem koleček rostla i délka rámu, u tříkolečkových bruslí to už není tak jednoznačné. Menší počet koleček umožňuje výrobcům mnohem větší variabilitu, kde mohou kombinovat například větší průměr koleček s kratším rámem pro zachování dobré obratnosti a zároveň vyšší rychlosti. K podrobnějším detailům se dostaneme v sekci, která rozebírá konkrétní kombinace koleček a rámů.

srovnani-inline-trikoloveho-a-ctyrkoloveho-ramu

Jaká kolečka zvolit

Jedny z nejpopulárnějších průměrů koleček, které se u nás prodávají jsou varianty určené pro mírně pokročilé a pokročilé jezdce v podobě 4x90mm a 3x110mm. Obě varianty jsou podobně rychlé. Mírně navrch má tříkolečková verze, avšak výkonnostně jsou obě možnosti srovnatelné. Zajímavé v případě tříkolečkových verzí to začíná být právě s délkou rámu. Díky ní může být 3x110mm model rychlejší a zároveň lépe ovladatelné než jiné 4x90mm varianty. Pokud už tedy nějaké starší brusle máš a mají průměr koleček např. 80 nebo 84mm a zároveň se chceš na bruslích výkonnostně posunout, verze bruslí s 3x110mm kolečky nebo 4x90mm bude pro tebe ideální. V porovnání se starými bruslemi budou tvé nové brusle o něco rychlejší, ale celkově se to projeví na tom, že budeš moci bruslit silověji a delším skluzem. Tyto dvě varianty koleček jsou často pro mnohé jezdce průměrů koleček při kterém dlouhodobém zůstávají a při obměně svých bruslí už nemají potřebu přejíždět z větších koleček na menší.

srovnani-4x90-a-3x110mm-inline-ramu

Pokud se cítíš spíše na začátečníka nebo se na bruslích necítíš až jistě, je lepší zvolit menší průměry koleček. 4x 80mm. 4x84mm a 3x100mm průměry se mnohem snáze ovládají a jsou obratnější. Ideální pro začátečníky a všechny pro které je důležité pokrok v technice. 4x80mm a 4x84mm mají navíc nižší těžiště, které rovněž přispívá k lepší stabilitě. Samozřejmě začátečníci nejsou jediní, kteří mohou preferovat menší průměr koleček. Všem jezdcům, kteří upřednostní obratnější brusle, poslouží tyto modely také.

Průměry od 4x80mm do 4x90 a 3x110mm jsme tedy pokryli ty nejpopulárnější modely, které budou vyhovovat většině z vás. V nabídce se mimo jiné nacházejí také modely 4x100mm. Těch je již v dnešní době v nabídce velmi málo, protože se často nabídka některých čtyřkolečkových modelů přelévá spíše do tříkolečkových variant. Obecně ale platí, že 4x100mm bude rychlejší a výkonnostnější zaměřená varianta než 4x90mm a také 3x110mm modely. Ideální bude pro všechny, kdo hledají rychlé maratónské brusle, avšak stále se ještě necítí na největší dostupný průměr koleček (3x125mm a 4x110mm).

Pro všechny, kteří baží po rychlosti a mají s bruslením dostatek zkušeností jsou zde pak brusle vybaveny průměrem koleček 3x125mm a 4x110mm. Pro rychlobruslaře je jasnou volbou varianta vybavena buď klasickým rámem se 4x110mm kolečky nebo s delším rámem (12.5 nebo 12.6 palce) a 3x125mm kolečky. Právě u 3x125mm koleček a délky rámu 12.5/12.6 palce je celková délka od kolečka po kolečko v obou zmíněných variantách stejná. Obě možnosti jsou výkonnostně, obratností a rychlostně srovnatelné. V absolutní rychlosti bude na rovině možnost s 3x125mm kolečka o něco rychlejší, nicméně to může být vykompenzováno například jednodušší akcelerací při 4x110mm variantě. Nejčastěji se tyto rychlé verze bruslí vyrábějí s klasickou rychlobruslařskou botou, která je nízká, má minimální oporu v kotníku pro maximální pohyblivost. Populární jsou v posledním období také verze s krátkým rámem, který má osazená kolečka o průměru 3x125mm. Tento typ bruslí je většinou vybaven pevnou freeskate/urban botou. O tom více v sekci týkající se výběru bruslí podle typu boty.

srovnani-3x125mm-a-4x110mm-inline-ramu

Jakou bruslařskou botu zvolit


Kolečkové brusle se v 99 % případů kupují jako komplet. Proto se na výběr boty podíváme hlavně přes modely a kombinace s kolečky, která se reálně a nejčastěji prodávají. Na jedné straně je důležité zohlednit průměr koleček, který tvé jízdě a účelu použití bude vyhovovat, avšak na druhé straně je rovněž důležitý výběr správné boty.

Měkká fitness bota

V našich končinách aktuálně nejpopulárnější klasika. Brusle kombinuje měkkou botu připomínající tenisku, která zároveň poskytuje dostatek opory v kotníku. Většinou se zapíná prostřednictvím kombinace klasických šňůrek nebo rychloupínacího systému, klasické klipsny a suchého zipu nad nártem. Tento typ boty je většinou dostupný v kombinaci s 3x110mm nebo 4x90mm kolečky a určený pro mírně pokročilé a pokročilé bruslaře nebo jako verze s 4x80mm, 4x84mm případně s 3x100mm kolečky a určený pro začínající a mírně pokročilé jezdce. Větší průměry koleček jsou s tímto typem boty méně obvyklé, neboť by nemusela být zdrojem dostatečné opory.
Měkkou fitness brusli zvol obzvláště v případě, že preferuješ pohodlí, maximální prodyšnost a lehkost bruslí. Bota je vhodná jako tréninkový model, nicméně na trhu existují i výkonnostnější verze bruslí. Pokud máš pocit, že bota není zdrojem dostatečné opory, poohlédni se po kategorii s urban/freeskate botou.

mekka-bruslarska-bota

Hardboot, urban a freeskate bota

Tento typ je absolutní klasika a každý jej zná pod jiným názvem. To jak vypadá se ale za posledních 30 let vlastně ani nezměnilo. Pevná plastová vnější bota na styl lyžařek, měkká vnitřní bota, která se vsouvá do vnější a pevné klipsny na kotníku a na nártu doplněné o klasické šňůrky. Před mnoha lety se dokonce používaly 3 klipsny bez šňůrek, avšak nakonec se zaužívala kombinace doplněná o šňůrky pro možnost maximálního přizpůsobení. Obecně jsou navíc výkonnostnější než fitness brusle. Na jedné straně díky pevné botě a na druhé straně díky pevnějšímu rámu, který je zdrojem lepšího přenosu energie do odrazu.
Nejčastěji je tento typ boty dostupný s průměrem koleček 4x80mm, která jsou osazena v extra krátkém rámu. To dává bruslím skvělou obratnost a stabilitu. Mnozí je využívají na trénink, přesuny městem, případně nepotřebují-li velmi rychlé brusle. Pevná bota dává bruslím pevnost, jistotu a výkonnost. Mnoha jízdními vlastnostmi připomínají hokejové brusle. V dnešní době si popularitu získala i verze bruslí s 3x110mm kolečky a krátkým rámem. Tyto typy bruslí jsou mnohem rychlejší a ještě univerzálnější než 4x80mm varianty. Na druhé straně jsou díky krátkému rámu skoro tak obratné jako 4x80mm verze. Kvůli vyššímu těžišti je ale 3x110mm verze vhodná spíše pro pokročilé jezdce, zatímco díky pevné botě a menším kolečkům budou 4x80mm brusle ideální i pro začátečníky.
Dalším modelem, který si získal popularitu je kombinace pevné boty a 3x125mm koleček osazených v krátkém rámu. Vlastnosti takového rozložení koleček jsme si již rozebrali. V tomto případě je to vše navíc spojeno s pevnou botou, která je zdrojem maximální opory. Díky této kombinaci jsou brusle rychlé, obratné a navíc univerzální.
Ostatní kombinace pevné boty s jinými průměry koleček jsou méně obvyklé a jejich vlastnosti v kombinaci s tímto typem boty si umíš snadno domyslet.
Pevné hardboot/freeskate brusle proto zvol pokud hledáš maximální oporu v kotníku, pevnost a zároveň chceš, aby byly tvé brusle výkonné, tedy měly maximální přenos energie do odrazu. To je zárukou u většiny díky vyššímu standardu co se pevnosti rámu týká a také způsobu uchycení rámu k botě. Nevýhodou je vyšší hmotnost bruslí.

hardboot-bruslarska-bota

Závodní bruslařská bota


Nízkou hmotnost, volnost pohybu a maximální přenos energie zajistí nízká kotníková bota, která je zpravidla vyrobena z karbonu nebo skelných vláken. Ti, kdo si netroufají na botu s nižší konstrukcí a zároveň chtějí využít výhod rychlostní bruslí mohou zvolit výkonnostní modely, které mají vyšší kotník. Ty jsou zdrojem dostatečné opory při zachování téměř stejné výkonnosti. Nejčastěji jsou kombinace s dlouhým 3x125mm rámem nebo verze s 4x110mm kolečky.
Zvol tento typ boty, pokud jsi zkušený bruslař, který se zvládne popasovat is tvrdou výkonnostní botou. Výměnou za to dostaneš bezkonkurenčně nejlepší přenos energie do odrazu, nízkou hmotnost, ovšem i menší komfort.

zavodni-bruslarska-bota

Našel ses v některých ze zmíněných kategorii? Možná ti víc pomůže některý z našich návodů na výběr, který se zabývá výběrem podle kategorie.