Vyřeš Vánoce bez starostí. Všechno co teď objednáš, můžeš vyměnit až do 20.1.2023.

Zjisti více
Vidlice

Vidlice

Vidlice na freestyle koloběžku se liší zejména podle typu komprese, která drží celou koloběžku pohromadě a kompatibility s kolečkem. Téměř všechny vidlice jsou vyrobeny z hliníku a mohou být označovány jako 8STD a 12STD. Ve většině případů je vidlice 8STD, což znamená že má 8mm díru na osu a také používá 8mm osu. Je však možné, že některé vyšší a mohutnější koloběžky budou používat 12STD systém, což tedy znamená, že osa je 12mm a tedy i kolečko musí být 12STD. Existuje několik typů kompresí a mezi nejvyužívanější patří závitová komprese, IHC, ICS-10, HIC a SCS.

Nížší a menší koloběžky mohou být vybaveny závitovou kompresí, což znamená, že celá vidlice je jeden velký závit a v tom případě komprese vzniká díky velké matici. Takové vidlice najdeš zvlášť jen zřídka, proto pokud už máš závitovou vidlu a chtěl bys jinou, ujisti se, že ostatní komponenty ti s jiným typem komprese budou pasovat.

IHC vidlice se používají zejména ve skateparkových kompletech, jelikož jsou hlavně lehké. Komprese zde vzniká díky shimu (vysoká podložka se zářezem po výšce), čepičce a kompresnímu šroubu, který se utahuje přímo do vidlice (vidlice má vbudovaný závit v těle). Na takový typ se používá klasická objímka jako upevnění řídítek o vidlici. IHC vidlice jsou kompatibilní s menším průměrem řidítek (Standard)

HIC a SCS vidlice bývají často spojeny v jednom produktu, jelikož se jedná o stejný průměr (oversized) ale liší se ve způsobu komprese. HIC systém se skládá stejně jako IHC, jediný rozdíl je tedy v tom, že HIC vidlice je hrubší, proto je kompatibilní s ocelovými a titanovými řidítky. SCS systém nepoužívá shim, ale přímo na vidlici se nasazuje SCS objímka, která pak s čepičkou vytvoří kompresi. SCS a HIC vidlice jsou pevnější, ale mnohdy i těžší.

ICS-10 vidlice v současnosti vyrábí hlavně výrobce Ethic. Systém spočívá v tom, že vidlice nemá v sobě závit, ale používá speciální šroub, který se vsune ze spodu a šroubuje se přímo do řidítek, která mají vbudovaného ICS ježka. Vidlice se může použít i bez takových řídítek, ale je třeba použít stejný systém jako u IHC, avšak vložit kompresní šroub ze spodní strany a na vrchu shimu našroubovat matici.

Při výběru vidlice doporučujeme dát pozor na kompresi (kterou hledáš a kterou tvé ostatní komponenty vyžadují) a kompatibilitu kolečka (šířka, průměr, velikost osy).

Blunt Prodigy Fork S2
Blazer Pro Altus HIC Fork
  • Vánoce
  • -31%
Aztek Templar Fork
Blunt Diamond Fork IHC
Aztek Circa 3
Ethic Legion V2 Fork IHC
Ethic Legion V2 Fork HIC
Ethic Legion V2 Fork SCS