Odkud se Kendama vzala?

Kendama je klasická japonská hračka, za jejíž předchůdce se považuje její „francouzský bratr“ bilboquet (což v překladu znamená „sklenice a koule“). Francouzská hračka má velmi podobný princip jako kendama (skládal se původně z koule bez dírky a z kalíšku nebo malé skleničky, což se později změnilo na kouli s dírou připevněnou na spice, který můžeme vidět i na kendamu), ale úplné základy pro tuto japonskou hračku datujeme již 2 500 let dozadu – konkrétně šlo o inuitskou hračku s názvem Ajagak (dlouhá tenká kost a zvířecí lebka).

Žena s Ajagakem

Bilboquet dorazil do Japonska kolem roku 1777 (během období Edo) – tedy ještě v době, kdy jediným otevřeným přístavem pro svět bylo Nagasaki. V té době nebyla Kendama ještě vůbec hračkou – Kendamu využívali jako drinking game, kdy kdo netrefil musel pít. Za rodiště moderní kendamy se ovšem považuje město Hatsukaischi (Hirošima), kde se do dnešního dne pořádá Kendama World Cup.

Předchůdcem názvu kendama je Nischigetsu ball - slunce, měsíc, koule. To se změnilo v roce 1918 (období Taisho) kdy byly přidány ke dřevu další kalíšky. Patent na Kendamu získal v roce 1920 Hamaji Eguse – podoba kendamy se od té doby mírně změnila.

Bilboquet

Kendama jako sport

V roce 1975 zakládá Fujiwara Japonskou Kendama Asociaci (JKA). Rok na to (1976) Hideo Shinma založil Tokijský Kendama Klub (TKC). Kendama tak začala být populárnější, dostávali mediální prostor, ale nastal háček – Issei a Hideo se neuměli shodnout. Zatímco Issei chtěl v kendamu ukotvit jasná pravidla, aby se kendama mohla začít praktikovat jako sport a začalo se v ní soutěžit, Hideo chtěl kendamu šířit jen jako hru bez pravidel. Přestože byl Hideo jistou dobu viceprezidentem JKA (kde se snažil prezentovat svůj pohled na kendamu), nakonec se stáhl a zaniklo i TKC. Jelikož existovaly různé modely kendamy, ale internet neexistoval, Fujiwara se rozhodl design kendám unifikovat. Vymyslel model F (Hideo Shinma zase model S), který se v roce 1978 poprvé dostal na trh jako model F-16 (F – Fujiwara, 16 – ken měl na výšku 16 cm) a zajímavostí je, že se na něm poprvé krát využilo stringování jak jej známe dnes (provázek přes sarado - střední část kenu). Do té doby byl string upevněn o ken. Ken se také více zaoblil, aby se předešlo odštěpování dřeva. V roce 2001 přišel na trh model F16 2, který byl vyšperkovanějším modelem ať už po funkční, ale i estetické stránce.

Kendama jako životní styl - Kendama-Dó

"The Way of Kendama" - "Cesta Kendamy"

Podobně jako u bojových umění, iu kendamu jde o mnohem více, než jen o soutěživost a výhru či prohru – jde o vývoj charakteru člověka jako takového. Kendama je fyzickým ztělesněním toho, co tento sport reprezentuje a rozvíjí. Kendama tak není považována jen za nějakou hračku, ale je to něco, co si všichni členové komunity váží a chrání. Proto bys nikdy neměl svojí kendamou házet o zemi či ji jakýmkoli způsobem ničit – je v ní zakořeněná moudrost, kterou se řídí všichni členové JKA.

Bojová umění mají mnoho podobností s kendamou i ve stylu zápasů/soutěží. Je zde cítit velká míra respektu a soustředěnosti. Klasickými jsou úklony rozhodčím či soupeři – jde o projev úcty a znak toho, že jsme všichni na stejné cestě za lepším já a všichni jsme zde se stejným záměrem. Být mistrem určitého umění znamená mít v harmonii mysl, tělo i ducha. Jsi přínosem pro celou společnost, když se zdokonaluješ ve svém umění, trénuješ své fyzické tělo, mysl a zlepšuješ se i po charakterové stránce.

Všechna pravidla a techniky, které byly pro kendamu vytvořeny, slouží k dosažení mistrovství. Vychází také z filozofie Kaizen – japonské filozofie zaměřené na neustálé zlepšování ve všech oblastech života. JKA má slogan: 焦らず、慌てず、諦めず co v překladu znamená: „Nikdy nespěchej. Nikdy nepodléhej panice. Nikdy se nevzdávej.“ Věří, že dokážeme v sobě vzbuzovat pozitivní energii, která se nedá kvantifikovat, a přinést tuto vitalitu do našeho světa a tím být příkladem pro ostatní. To je ultimátní význam Kendama-dó.