Na to jak se ti bude kendamovat má vliv více faktorů – délka či materiál provázku, povrch tamy, typ dřeva… V zásadě ale nemáš co pokazit kteroukoli, které máme v nabídce – hlavně pokud jsi začátečník. Až časem totiž zjistíš, co ti sedí pro tvůj styl nejvíc. Nejde o atomovou fyziku – prostě zkoušej, bav se a poznávej nové možnosti.

Kendamu jsme si již představovali v článku „Co je Kendama a kde se vzala?“, takže pokud se chceš dozvědět více o jeho vzniku najedni tam.

Kendama se skládá z Kenu (střední část složená ze swordu (spodní cup a hrot) a sarada (složeného z malého a velkého cupu) a Tamy (koule). Spojené jsou provázkem, na jehož konci může být buď korálek nebo ložisko.

Pokud tě zajímá, jaké rozdíly jsou v různých druzích kendám a podle čeho si vybrat a jak tyto rozdíly ovlivní tvou schopnost kendamovat, připravili jsme si pro tebe tento přehled.

Druhy Kendám

Provázek

Obecně při provázku záleží zejména na jeho délce. Doporučuje se, abys věděl do očka, které přesahem vznikne, dát 2-4 prsty (měříme přesah od spodní části kalíšku, když je tam zapíchnutá na spiku). V podstatě by šňůrka neměla být kratší než 38cm. Časem, kdy nabereš skill a utvrdíš si svůj styl, zjistíš jaká délka je právě pro tebe ta nejideálnější. Dnes je při složitějších tricích normálně mít přesah šňůrky dlouhý například i přes 8 prstů.

Tama (koule)

Nejdůležitějším parametrem při kouli bude její povrch.

  1. Naturální (natty) – koule bez povrchové úpravy (obecně nejvíce klouže)
  2. Pogumovaný (rubber) – skoro nekloužou, lepší alternativa na balanční triky
  3. Nalakovaný a nabarvený (paint) – některé barvy lepí a jiné zase kloužou více než natty povrch (záleží na barvě) (například KROM POP)
  4. Krom LOL clear (a její alternativy) – nejlepivější alternativa (pro někoho až moc), jedná se o nejběžnější alternativu v dnešní době (všechny ostatní Krom Kendamy)

Tvar

Neexistuje něco takového jako nejlepší tvar, ale platí, že některé triky se ti budou s určitými tvary kendám dělat jednodušší a jiné zase náročnější. Jednoduše každý tvar má své výhody a nevýhody a je už jen na tobě, co ti bude vyhovovat. Nejčastější alternaci ve tvaru můžeme vidět ve velikosti kalíšků.

Výška

Klasický model, který je dovolen i na soutěžích, se pohybuje v rozmezí 15-17 cm. Větší kendamy jsou považovány za show-off kendamy. Jsou využívány např. pro předvádění triků před větším publikem (například KROM Viking, Taiyo kendama, SunRise performer). Mezi menší kendamy než klasické patří například kapesní SunRise kendama (považována za juniorskou kendamu). Existují i ​​různé mini a také mikro kendama, která má výšku jen 3,5 cm!

Typy dřeva

Klasickým dřevem pro výrobu kendamy je bukové dřevo. Do dnešního dne však vznikly kendamy nejen z různých typů dřev, ale i materiálů. Mezi základní dřeva na výrobu kendamy podle JKA jsou: zelková, sofora, třešňový buk, mahagon, palisandr, eben. Existují už i kendamy z hliníkové či vytištěné na 3D tiskárně.

NÁŠ TIP: Jít do staré klasiky, kterou nic nezkazíš a tou je Krom POP LOL. Najdeš ji v mnoha barevných provedeních a má extra lepivý povrch, díky čemuž bude pro tebe jednodušší naučit se i složitější triky.